Učenici Centra za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Križevci sudjelovali su tijekom listopada i studenog u radionicama koje su u sklopu EU projekta SPARK vodili profesori FER-a uz stručne suradnike edukacijske rehabilitatore.
Cilj radionica je bio na inkluzivni način predočiti učenicima COOR-a Križevci teme vezane uz STEM područje, konkretno digitalne tehnologije i nove tehnologije, poput proširene stvarnosti te ih povezati sa situacijama i pojavama iz svakodnevnog života.
Učili su o aplikacijama koje su primjenjive u svakodnevnom životu, od aktivnosti kuhanja i pojmova iz svakodnevnog okruženja, do sigurnosti na Internetu, komunikacije s osobama s invaliditetom i komunikacijskim teškoćama, a razvila ih je Kompetencijska mreža ICT-AAC. Oslobodili su maštu uz pomoć tehnologije proširene stvarnosti koja stvarni svijet nadopunjuje virtualnim elementima te su se zaigrali i s tehnologijom virtualne stvarnosti koja stvara osjećaj dodira digitalnog sadržaja u zraku.
Edukativni program ovih radionica osmišljeni su u dogovoru s predstavnicima COOR-a te ga je odobrila i Agencija za odgoj i obrazovanje i Ministarstvo znanosti i obrazovanja.
Kompetencijska mreža ICT-AAC u Hrvatskoj djeluje u posljednjih desetak godina, a ju čine znanstvenici i stručnjaci s nekoliko sastavnica Sveučilišta u Zagrebu, roditeljske i stručne udruge, medicinski i poslovni sektor. Temeljna svrha ovog oblika djelovanja je održavanje kontinuirane suradnje koja će fuzijom znanja i tehnologije doprinijeti kvaliteti života osoba sa složenim komunikacijskim potrebama. Jezgru mreže čine Fakultet elektrotehnike i računarstva, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet i Grafički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) te Hrvatska zajednica za Down sindrom i Udruga roditelja OKO.
Dosad je u sklopu Kompetencijske mreže razvijeno pedesetak mobilnih aplikacija za uređaje s operacijskim sustavom Android i iOS koji se mogu besplatno preuzeti s trgovina Google Play i App Store te za mrežno korištenje. Aplikacije su namijenjene za komunikaciju osoba – korisnika potpomognute komunikacije, edukaciju djece s teškoćama u razvoju kao i djecu urednog razvoja, te za povećanje svijesti javnosti o potpomognutoj komunikaciji i važnosti razvoja pristupačnog weba.
Oprema za radionice nabavljena je u sklopu projekta SPARK – “Sinergija prirodoslovaca, astronoma, računaraca Križevaca” koji se provodi u sklopu Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020. u okviru poziva Jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva za popularizaciju STEM-a. Traje dvije godine i ukupna vrijednost mu je 2.907.579,89 kuna. Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Sadržaj objave isključiva je odgovornost udruge P.O.I.N.T. Za više informacija o EU fondovima posjetite www.strukturnifondovi.hr i www.esf.hr.